Regulamin

Organizatorem ligi jest Polish DOTA 2 League z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej. Wszelkie kwestie nieopisane w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane prawem Rzeczypospolitej Polskiej, oraz decyzjami organizatora. Wszelkie zmiany będą zamieszczane publicznie, a informacje o zmianach będą publikowane na stronie http://www.pd2l.eu. Regulamin jest publicznie dostępny, dlatego jest domniemanie jego znajomości, przez wszystkie zainteresowane strony.

Osoby uczestniczące w rozgrywkach zezwalają na publikację danych podanych przy rejestracji. Podczas trwania turnieju, jak i po jego zakończeniu strona uczestnicząca nie będzie rościć praw do trwale zapisanych powtórek, realizacji na żywo, jak również kampaniach reklamowych. Pozostają one własnością organizatora. Wpisując się, zezwalasz na przetwarzanie danych osobowych. Przystępując do zapisów strona, wyraża zgodę na ww. czynności.

Każdy uczestnik musi posiadać zainstalowaną najnowszą wersję klienta Steam i Dota 2 oraz zobowiązany jest sprawdzić przed grą czy nie pojawiły się jakiekolwiek aktualizacje.


Definicje:

Standin – osoba rezerwowa w zespole
BO1 – Best of one, inaczej pojedynczy mecz.
BO2 – Best of two, inaczej dwa nie związane ze sobą mecze. Jeden po drugim
BO3 – Best of three. Seria meczy, gdzie wygrywa drużyna, która to wygra dwa mecze z przeciwnikiem. Maksymalnie mogą być trzy mecze
BO5 – Best of five. Seria meczy, gdzie wygrywa drużyna, która to wygra trzy mecze z przeciwnikiem. Maksymalnie może być pięć meczy
Ancient – Starożytny. Ostatni budynek przeciwników. Po jego zniszczeniu gra się kończy
LAN – rozgrywki, gdzie komputery graczy są podłączone do jednej sieci. Skrótowo też określane jako rozgrywki na jednej imprezie, gdzie gracze są w jednym miejscu
Lobby – poczekalnia w grze, gdzie gracze czekają na rozpoczęcie meczu
Spektatorzy/spectators– osoby oglądające spotkanie, inaczej widownia
Stream – miejsce w którym na żywo są pokazywane spotkania. W naszym przypadku będzie to twitch.tv/polishdota2league lub hitbox.tv/polishdota2league
Dota TV – miejsce w grze, gdzie można oglądać spotkania na żywo, jak i powtórki


1. Drużyny & gracze

1.1  Wielkość drużyny

Zgłoszona drużyna musi mieć minimalnie pięciu graczy, a maksymalnie dziesięciu na cały sezon (5 podstawowych i 5 graczy rezerwowych/standinów). Skład na każde spotkanie może być dowolnie skomponowany z wpisanych graczy.

Każdy zespół musi podać pełny skład wraz z maksymalnie pięcioma rezerwowymi przed rozpoczęciem finałów.

Transfery pomiędzy drużynami będą możliwe wyłącznie jeśli gracz NIE BRAŁ udziału w żadnym meczu piątego sezonu.

Gracza można dopisać w każdej chwili  (wyjatkiem będą finały). Prosimy jednak jak najwcześniej poinformować organizatorów przez napisanie maila na kontakt@pd2l.pl lub administratora, który będzie wpisany do meczu. Tylko konta (w domyśle również gracze) wpisani mogą uczestniczyć w spotkaniach.

1.2 Rejestracja

Zgłoszenia drużyn do piątego sezonu PD2L przyjmowane będą od 6 czerwca 2017r. do 30 czerwca 2017r. włącznie.

Zgłoszenia przyjmowane są według kolejności,  wcześniejsze zgłoszenia będą miały pierwszeństwo w wypadku zbyt wielu zgłoszeń.

1.3 Gracze

Indywidualni gracze, mogą być w kadrze tylko jednej drużyny w trakcie całego sezonu. Obojętne czy będą wpisani jako pierwszy squad lub jako rezerwowi, jeśli rozegrają przynajmniej jeden mecz, NIE BĘDĄ mogli przejść do innej drużyny uczestniczącej w sezonie.

UWAGA! Zgłaszani gracze MUSZĄ mieć rozegrane przynajmniej 100 godzin w DOTA2 i konta muszą być starsze niż 50 dni.

Ponieważ jesteśmy ligą amatorską gracze uczestniczący w rozgrywkach nie mogą być związani umowami sponsorskimi.

Jeden gracz = jedno konto Steam.

W przypadku, gdy w meczu udział wezmą graczę nie uprawnieni wcześniej do gry, a wspomniany mecz się odbędzie, przy dostarczeniu odpowiednich dowodów (sreenshoty) uznawany jest za przegrany przez drużynę, w której skład weszli niezarejestrowani gracze.

To samo tyczy się sytuacji, w której gracz, który rozegrał mecz w drużynie X zagra z drużyną Y, w myśl zasady Jeden gracz = jedno konto Steam – wynik zmieniony jest na przegraną zespołu, w którym zagrali nieuprawnieni gracze.

W momencie, gdy ww. sytuacje powtórzą się cały zespół zostaje wykluczony z udziału w obecnym sezonie Polish Dota 2 League.

1.4 Pseudonimy w grze i nazwy zespołów

Prosimy aby nazwy drużyn oraz pseudonimy graczy nie były obraźliwe. Zespół z obraźliwą nazwą może nie zostać wpisany do ligi, a gracze mogą być ukarani.

Zgłoszony pseudonim/nick gracza musi być nickiem używanym w meczach. W wypadku zmiany pseudonimu/nicka, prosimy kapitanów o informacje przed meczem aby uniknąć nieporozumień.

1.5 Narodowość graczy

W drużynie powinno być minimalnie trzech graczy narodowości polskiej, jeśli jest ich mniej pierwszeństwo w przyjęciu do ligi będą miały drużyny w większości polskie.

2. Harmonogram rozgrywek

2.1 Daty i czasy meczów

W fazie kwalifikacyjnej prosimy aby drużyny rozegrały spotkania i przesłały screenshot z wynikiem na kontakt@pd2l.eu do podanej przez administrację daty. Maile prosimy tytułować w sposób który pozwoli nam na szybkie rozszyfrowanie, np „Wynik meczu – Grupa A – Drużyna A vs Drużyna B”. Jeśli mecz nie zostanie rozegrany do podanej daty, administracja będzie prosiła o podanie powodu i zadecyduje czy mecz będzie uznany za remis (brak punktów dla obu zespołów), walkower (punkt dla jednej z drużyn) lub dyskwalifikację (możliwe jeśli drużyna nie rozegra większej ilości spotkań w fazie).

Dokładny harmonogram kolejnych faz zostanie rozpisany po zakończeniu fazy kwalifikacyjnej.

Drużyny mają 7 dni na rozegranie spotkania, liczone od daty podanej w Rozkładzie Spotkań. Jeżeli do tego czasu nie otrzymamy wyników spotkanie uznaje się za nie odbyte i zakończone wynikiem 0-0.

2.2 Fazy  rozgrywek

Rozgrywki odbędą się w trzech fazach grupowych oraz fazie finałowej. Fazy grupowe odbędą się w całości on-line. Faza finałowa obędzie się w części on-line, finałowe mecze rozgrywane będą w Warszawie, w siedzibie E-SPORT TV (21-22 października 2017).

2.3 Zmiany

W fazie grupowej oraz finałowej, jeśli drużyna będzie chciała zmienić czas meczu w danym tygodniu, prosimy o porozumienie się z kapitanem przeciwnej drużyny i ustalenie dogodnego terminu w tym samym tygodniu. Najprostszym rozwiązaniem jest, aby na czas rozgrywek kapitanowie drużyn z danej grupy dodawali się do znajomych, najlepiej zaraz po ogłoszeniu grup, ponieważ znacznie ułatwi to komunikację. Nowy termin meczu musi to być wolny w harmonogramie spotkań, w przeciwnym razie mecz może nie być komentowany i  transmitowany. Informacja o zmienionym terminie musi być także przekazana do organizatora.

Zmiany muszą być zatwierdzone przez naszych adminów przynajmniej dzień przed meczem, nie gwarantujemy że zmiany z ostatnich chwili będą przyjęte.

2.4 Punktualność

W fazie kwalifikacyjnej prosimy o wyrozumiałość i komunikację, jeśli drużyna po ustaleniu czasu spotkania nie wstawi się w Lobby do 15 minut, prosimy o udokumentowanie sytuacji i przesłanie do administracji screenów.

W kolejnych fazach, jeśli drużyna nie pojawi się w lobby meczu lub serii do 10 minut po ustalonym czasie i nie skontaktuje się z kapitanem przeciwnej drużyny, bądź administratorem danego spotkania, oddaje mecz walkowerem.

Jeśli drużyna nie jest gotowa do rozpoczęcia rozgrywki lub serii do 15 minut po ustalonym czasie, przeciwna drużyna może w tym wypadku uznać mecz lub serię za wygrany/ą lub poczekać, według uznania kapitana.

W wypadku problemów technicznych po stronie gry lub sieci, odpowiednia ilość czasu będzie doliczona.

3. Gospodarz & ustawienia

3.1 Gospodarz spotkania

Gospodarzem danego meczu jest drużyna rozpisana po lewej stronie w harmonogramie rozgrywek. Zmiana gospodarza możliwa jest jeśli obie drużyny zgodzą się na zmianę.

3.2 Spektatorzy i trenerzy

Nie pozwalamy na spektatorów oraz trenerów w trakcie spotkań.

3.3 Ustawienia meczu

W trakcie regularnego sezonu, drużyna rozpisana po lewej stronie w harmonogramie rozgrywek rozpoczyna dany meczu po stronie Radiant. W większości meczy administrator będzie zakładał lobby. Wtedy gracze muszą do niego dołączyć, nie tworzyć nowego. On też startuje grę. Oprócz tego będą również komentatorzy, którzy komentują spotkanie dla oglądających w grze, jak i na stream. Będą oni zapisani tutaj: ……… Dlatego też prosimy sprawdzać ten adres i dodać na wszelki wypadek do znajomych administratora.

Ustawienia gry:
GAME MODE (tryb gry) – Captains Mode
LOBBY PASSWORD (hasło poczekalni) – ustalony przed meczem, zawsze wysyłamy go z maila kontak@pd2l.pl Dlatego też prosimy sprawdzać swoje maile, które zostały podane w formularzu zgłoszeniowym
SERVER LOCATION(lokalizacja serwera) – Austria/Luksemburg
STARTING TEAM (drużyna zaczynając) – Radiant (świetliści)
PENALTY-RADIANT(kara śweitliści) – Brak
PENALTY-DIRE (kara mroczni) – Brak
SERIES TYPE (typ serii) – Brak, w trakcie regularnego sezonu
ENABLE CHEATS (włącz oszustwa) – Nie
FILL EMPTY SLOTS WITH BOTS (zapełnij puste miejsca botami) – Nie
BOT DIFFICULTY – Obojętne
SPECTATORS (liga) – Polish DOTA 2 League – Sezon 3 – tą pozycję będą mogli ustawić tylko administratorzy
DOTA TV DELAY (opóźnienie transmisji w DOTA TV) – 5 minut

4. W trakcie meczu

4.1 Wybór bohaterów

W fazie picków/banów pauza jest dozwolona wyłącznie jeśli jeden z graczy się rozłączy.

4.2 Pauzy

Każda z drużyn ma prawo na pauzę jeśli pauza zostanie ogłoszona 10 sekund wcześniej i jest wystarczający powód. Powód nie jest potrzebny jeśli któryś z graczy się rozłączy.

Jeśli czas pauzy jest zbyt długi (powyżej 5 minut na gracza, powyżej 10 minut na cały zespół) administrator lub przeciwna drużyna może wymusić kontynuację meczu.

4.3 Rozłączenia

W momencie rozłączenia jednego z graczy, mecz powinien być zatrzymany od razu. Każdy z graczy ma do 5 minut na powrót do gry (w przypadku kilku rozłączeń, maksymalny czas pauzy to 10 minut i będzie sumowany). Po 10 minutach administrator lub przeciwna drużyna może wymusić kontynuację meczu.

Przy seriach BO3 oraz BO5, maksymalny czas pauzy dla całej drużyny to 30 minut na całą serię.

4.4 Błędy

Jeśli w meczu pojawią się większe błędy, gra powinna być zatrzymana i administrator zdecyduje jak kontynuować.

4.5 Oszustwa oraz inne narzędzia

Zabronione jest korzystanie z programów i narzędzi związanych z Dotą poza Steam oraz Dota 2.

4.6 Zakończenie meczu

Mecz uznaje się za zakończony w momencie kiedy jeden z zespołów traci „Ancienta”, kiedy większość zespołu celowo opuści grę, lub administrator tak zdecyduje.

Uwaga! Gra nie jest zakończona kiedy gracze wpisują „gg” lub „ff”, zawsze należy poczekać na zniszczenie „Ancienta”.

4.7 Zachowanie w trakcie meczu

Bardzo prosimy o wzajemny szacunek, wulgarny język i brak kultury będą surowo karane.

5. Administratorzy, łamanie zasad oraz kary

5.1 Administratorzy

Administratorzy PD2L są osobami decyzyjnymi w sporach, a ich decyzje w sprawach ligowych są ponad regulaminem.

5.2 Łamanie zasad

Łamanie zasad lub ignorowanie ich może w spotkać się z karą dla drużyny lub gracza.

5.3 Możliwe kary

– Mecz lub seria zostanie uznany za przegrany

– Odjęcie punktów w fazie grupowej

– Wyrzucenie gracza lub drużyny z Polish DOTA 2 League do końca sezonu

– Zbanowanie gracza lub drużyny z Polish DOTA 2 League

– Obniżenie wygranej